Rekonštrukcia domu

Ahojte, obraciam sa na vás s prosbou o radu, pomoc. Kúpila som dom z r.1950, vnútri síce zrekonštruovaný, ale zdravie domu žiadna sláva. Dom dlhé roky trpel vlhkosťou. Pôvodní majitelia odklonili všetky rýny, ktoré predtým podtekali pod chalupu, zoškrabali omietky, spravili nové, samozrejme nepomohlo, plesne na jeseň prišli znovu.. ešte im firma povedala, že keď dajú zatepliť, tak to pomôže( chvalabohu nedali) aj keď neskôr bude zateplenie viac ako potrebné, keďže sa jedna o škvarobeton 30cm múry Ja som dala podrezat dom, neskôr som sa dočitala tu, že treba prepojiť vertikalnu izoláciu s horizontálnu a tak som sa rozhodla po diskusii s majstrom vytrhať podlahy(pod nimi je betón) na to dať ipu a poter. Tým, že sa po podrezani zničili omietky, tak pôjdu nové. A tu som ostala neistá. Keďže by som chcela čím skôr byvat( ale viem, že niektoré procesy sa nedajú urýchliť) tak rozmýšľam, či je lepší AH poter alebo klasicky cementový- podlahové kúrenie nemám, radiátory sú všetky v garáži. Bol u mna už majster a nacenil mi anhydrid. Plávacku mám vytrhať, dlažbu vraj nemusím. Ipu aj poter dá vraj na to a výškové rozdiely dorovná. Dvihnú sa mi podlahy o cca 5cm.Čiže zárubne von(sú tam klasické kovové) a vchodové dvere sa budú musieť tiež dvíhať. Citam, že AH schne oveľa dlhšie + ten dom trpel roky vlhkom, preto neviem, či je to dobrý nápad. Ďalšia vec, ktorá ma trápi, že sú všade spravené sadrokartony- neviem čo s nimi spraví omietka a poter z hľadiska vlhkosti. Majster chcel robiť najskôr poter a potom omietky. Som žena a obyčajný laik. Preto budem rada, ak sa mi vyjadria skúsení :) Ďakujem
Odpovedať
Keď už budú "rozbité" podlahy, zváž podlahové kúrenie. Ak aj bude treba vybrať poter, možno ho tam bude akurát toľko, že to vyjde na systémovú dosku zaliatu napr. anhydridom. Píšeš, že radiátory sú v garáži - aké? Plechové, liatinové? Aký je v dome kotol...?
Odpovedať
Ja by som zavolal nejakeho architekta, co sa tomu rozumie...nech ti da nejake tipy...davat podlahove kurenie bez izolacie budes vykurovat zakladovu dosku..SDK moze mat problem s vlhkostou z poteru a omietok, to je fakt...preco je chvalabohu nie zatepleny? Zateplenie prave ma pomoct, ze rosny bod nebude na stene zvnutra a nebudu plesne na stene
Odpovedať
Profilova fotka
projekt
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od olii_fka:

Ahojte, obraciam sa na vás s prosbou o radu, pomo…
@olii_fka zopakujem, čo sa tu už písalo x krát.. V prvom rade treba zistiť o akú vlhkosť ide a až potom robiť stavebné úpravy.. či vzlínavú, alebo kondenzovanú. Ak ja jedná o kondenzovanú vlhkosť, tak sa úplne zbytočne robilo podrezanie domu, zbytočne vyhodené peniaze a znehodnotené murivo. Stačilo zatepliť a bolo by po probléme. Iba v prípade vzlínavej vlhkosti funguje podrezávanie a spodná hydroizolácia. V prípade kondenzovanej vlhkosti zvyknú byť vlhké nielen spodné plochy pri podlahe, ale vlhkosť sa objavuje hlavne v chladnom období aj v horných rohoch pri strope. Ale to musí byť fakt zima..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dedo758:

Keď už budú "rozbité" podlahy, zváž podlahové kúr…
@dedo758 no práve, že podlaha sa rozbíjať nebude. Pod plávačkou je betón. Na múroch už je izolácia a teraz sa bude dávať na ten betón IPA+poter. Radiátory sú plechové, kotol je kondenzačný
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od uhlikova_stopa:

Ja by som zavolal nejakeho architekta, co sa tomu…
@uhlikova_stopa podlahové kúrenie nechcem. Tým, že voda z rýn šla celé roky pod chalupu, plesne sa väčšinou tahaju od spodu smerom hore, niektoré obvodové múry boli zo spodu trochu vlhké, ale... sem tam je pleseň aj od stropu smerom dolu ale tej je pomenej. Preto, že chvalabohu že nerobili zateplenie, pretože by sa podrezanim všetko zvonku poškodilo. A myslím, že situáciu by to nevyriešilo, ak keď je pravda, že zateplenie to určite potrebovať bude. Ale to je posledný krok. Za mna teda som zvolila postup- odkloniť rýny, spraviť izoláciu, zatepliť.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zicher:

@olii_fka zopakujem, čo sa tu už písalo x krát.. …
@zicher ako som spomenula vyššie, dlhé roky postrkali rýny pod chalupu, izolácia takmer žiadna nebola, térovy papier storočný. Pleseň sa ťahala odspodu smerom hore. Ale je pravda že v menšom množstve bola aj hore-severná časť domu. Zateplenie plánujem samozrejme, ale neskôr Prikladám aj foto najhoršej steny v dome, ostatne sú také jemnejšie prskance
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od olii_fka:

@dedo758 no práve, že podlaha sa rozbíjať nebude.…
@olii_fka Ono ten betón pod plávačkou by vlastne mal byť poter. A až na betón pod týmto poterom môže ísť hydroizolácia. - A na to prípadne podlahovka. Ale to je len, ako by som to robil ja. :-) PS. Aj pod priečkami je už nová izolácia...?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dedo758:

@olii_fka Ono ten betón pod plávačkou by vlastne …
@dedo758 aha, lebo panko, čo ma stavebnú firmu mi to povedal tak, že vybrať plávačku a na ten betón nalepí ipu a potom nový poter. Tak ja som z toho už jeleň. Aby som nakoniec nevytrhala aj plávacky a bez rozmyslu. Ale, čo mi písala znama, jej rodičom to robili tak isto. Na betón dali len ipu a AH poter. Cca 7 rokov dozadu a majú od vlhkosti pokoj.oni že mali aj 10cm vody v dome. A áno aj pod priečkami.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?