Vymieňať rozvody v starom dome?

Mam taku otazku ohladne prerabania stareho(53 rocneho domu). Chceme kupit dom a rozhodujeme sa medzi 2 moznostami. Prva z nich sa mi pozdava viac a to ten 53 rocny dom, kde by ale bola potrebna velka prerabka. Muz si mysli, ze by stacilo vymenit okna, dvere, spravit stierky a podlahy, prerobit kupelne a kuchynu, a potom zariadit. Ja si myslim, ze by sa malo vymenit uz aj potrubie a elektricke rozvody, ked uz sa pojde do rekonstrukcie... Aby potom o par rokov nebolo nutne menit potrubie vody alebo rozvody a rozbijat zase cely dom. Na druhej strane zvazujeme este 40 rocny dom, kde by sme ale neprerabali nic, pretoze dom je v takom stave, ze sa staci nastahovat. A tak rozmyslam, ze ked sa spolahneme ze v 40-rocnom dome su dobre rozvody(v inzerate nepisu ze by boli menene, spomina sa len strecha, fasada, brana, zamkova dlazba...), tak v 55 rocnom budu az take znicene? Neviem, ci ist do komplet prerabky, ktora bude ale velmi zdlhava a aj psychicky narocna. Navyse by sme chceli z viacerych dovodov byvat v novom uz od septembra co sa pri komplet prerabke nepodari, kedze dom este ani neriesime na kupu a sme v stadiu rozhodovania sa. Na druhej strane si ho vieme spravit podla seba a je podstatne lacnejsi ako ten, co prerabat netreba(rozdiel v cene teraz je 140 000). Na tom novsom mi navyse vadia kupelne(je tam stary, nemoderny obklad), aj kuchynu by som inak chcela, ani podlahy sa mi moc nepacia. Idealny by bol ten prvy, starsi dom s tym, ze by sme potrubie a elektrinu neprerabali. Len ci to risknut...
Odpovedať
Profilova fotka
elektrine sa nerozumiem, ale pri prerábke obkladov kúpekne zž prerobenie potrubí nebude položka a bude ich treba meniť aj pre zariaďovacie predmety. A pri tom rozdiele ceny .....
Odpovedať
Mrkni na káble a ak sú hliníkové tak určite vymeniť. Ak medené tak to je na konzultáciu s profíkom
Odpovedať
Ani jeden dom nebude mat štandardy dneška. My sme brali stary dom kde boli prerobené rozvody,aj tak som vsetko prerabal nanovo. Elektrina nemala prúdové chrániče, a zásuvky boli robene na 3x1.5 cyky Voda bola zle,aj kanalizácia. ,takze to ze to niekomu teraz vyhovuje, neznamená ze to bude aj tebe,plus ak chceš do poistiť musíš mať revízie (teda nemusíš,ak nepride k poistnej udalosti) ,ak ich nebudeš mať, tak pri poistnej udalosti likvidátor bude žiadať revíziu od zariadenia ktore ju spôsobilo. Čiže aj 40 ročný dom už je starý,a prerabke sa nevyhneš.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chillibubble:

Mam taku otazku ohladne prerabania stareho(53 roc…
@chillibubble Ja som taký dom kúpil a komplet prerábal všetko. Elektrina bola síce meď, ale tiež 1,5mm, navyše zásuvky vo výške vypínačov.. Voda v železe, prietok mizerný- zanesené trubky. Niektoré odpady sa ani nedali prepchať. Ani som neuvažoval nad tým, že by som nechal niečo zo starej infraštruktúry. Všetko nové. Teda okrem parkiet, tie som zrenovoval, lebo boli krásne zachovalé.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zicher:

@chillibubble Ja som taký dom kúpil a komplet pre…
@zicher a robil si si to sam? kolko to asi trvalo? myslim komplet dom prerobit.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chillibubble:

@zicher a robil si si to sam? kolko to asi trvalo…
@chillibubble ... v 30-tke to trvá jednu sezónu,.... v 40-tke 1 - 2 roky,.... v 50-tke kombinuješ stavebné práce so sedením v čakárni u ortopéda,... no a v 60-tke už viac premýšľaš, než fyzicky makáš... Tak sa zadeľ do ktorej skupiny patríš Ty, alebo Tvoj manžel,... a máš odpoveď. 😅
Odpovedať
Je lepšie to urobiť na začiatku ako potom. Vlastná skúsenosť. K tej elektrike - overte si ako je robená. Ja teraz komplet prerábam elektriku v 50 ročnom dome a všetky vodiče sú v chranickach. Takže žiadne sekanie, kable sa vytiahnu a nahradia medennymi. Robota dokopy tak na týždeň a skoro žiadny bordel.
Odpovedať
Rozdiel v cene je príliš veľký, neváhajte.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@chillibubble ... v 30-tke to trvá jednu sezónu,…
@petersd obaja medzi 30 a 40 :-)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od roman_x:

Rozdiel v cene je príliš veľký, neváhajte.
@roman_x takze myslis ze do tych 140 tis. sa s prerabkou zmestime? ide o 3 poschodovy dom, kazde poschodie cca 87m2(dole je garaz, chodba, technicka a 1 mensia miestnost)
Odpovedať
Ja prerabam kocku 2 poschodia a pivnice. Urcite to bude minimalne 100k. Spravil som zatial okna, elektriku, vodu, kanal, nove omietky, kurenie radiatormi, strechu zateplil a som na 40k.. a to som stale este nedosiahol stav holodomu...a pivnic som s ani nedotkol...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chillibubble:

@zicher a robil si si to sam? kolko to asi trvalo…
@chillibubble svojpomocne.. ja so ženou také tie vnútorné práce, eletkrina, obklady, vodarina.. ALe na kúrenie som mal kúrenára, lebo som šiel do železa, nie hlinoplastov a medi. Mám okrem plynového kotla aj krbové kachle s výmenníkom, tam som si nemohol dovoliť cínovanú med, alebo lisovaný hlinoplast a nemám acetylénovú zváračku. A tiež strecha a fasáda bola cez firmu. Ostatné svojpomocne. Vnútorná časť bola hotová za 5 mesiacov. Fasádu a zateplenie sme realizovali až nasledujúci rok. Rovnako zobývatelnenie podkrovia o další rok neskôr. Ľutujem iba to, že som do toho nešiel skôr. Kvalita bývania s činžiakom je neporovnateľná.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
my sme kupili stary dom v 2014 a kable boli hlinikove. Ako prve sme dali prerobit elektrinu. Aby sa tam dalo chodit ako na chalupu. V 2020 sme zacali hlbkovu rekonstrukciu, lebo uz bolo treba. Istice sice ostali, aj hlavny napajaci kabel, ale vela rozvodov v jednotlivych izbach sme menili - kedze sa menila celkovo dispozicia. Dnes sa puziva v domacnosti viac spotrebicov ako pred 50 rokmi. Ak urobite nanovo omietky, okna, kupelne, kuchynu,....a bude problem s elektrinou, bude manzel znovu sekat? To vas vyjde ovela drahsie. Aj ked elektrina nie je lacny spas na prerabku, riesila by som ju urcite. Rozvody vody a aj odpady detto - pri takej prerabke, ako pises, su nove rozvody naozaj mala polozka v rozpocte. Radsej napr. pockat s terasou, ale elektrina, voda a odpad su zaklad
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chillibubble:

Mam taku otazku ohladne prerabania stareho(53 roc…
@chillibubble ja som prerábal rozvody vody , kúpeľňu nanovo , kuchyňu zmenila dispozíciu, elektrina našťastie v trubkách, nie je problém hocikedy zmeniť,už na 30r. rodičovskom, následne po daľších 15 r, nové okná,podlahy plávajúce,dlažba, čiastočné zateplenie, zmena kúrenia doplnený i krb, čiatočným rekonštrukciám sa nevyhneš ani v budúcnosti, mení sa počet osôb a tým aj využívanie ostatných miestností
Odpovedať
Ten starší by som aj ja bral. Ale začal by som od strechy, krovu, či je v poriadku. Komíny, vlhkosť v najnižších miestnostiach.... Ak dispozične vyhovuje, tak voda a elektrina je tak týždňová robota aj s hrubými vysprávkami. S odpadmi dvojtýždňová. Murárčina bude najdlhšie trvať...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dedo758:

Ten starší by som aj ja bral. Ale začal by som od…
@dedo758 strech je plocha, bude sa riesit ale asi az neskor. nie je to akutne, nezateka tam. dispozicne sa menit nebude. maximalne jedna-dve priecky pojdu dole. nove sa robit nebudu.
Odpovedať
Profilova fotka
@chillibubble doporucujem obetovat 200-300e do inspektora stavieb/autorizovaneho st.inziniera alebo niekoho kto ma s prerabkami/rekonstrukciami starych domov dlhodobe skusenosti a urobit obhliadku. Ak kupujete starinu, musi byt dobra cena alebo vyborny genius loci pretoze pri rekonstrukcii z domu zostanu len mury(casto ani tie nie) a casovo je to omnoho narocnejsie, ako stavat na zelenej luke bungalow. Su domy, ktore sa rekonstruuju relativne lahko a su domy, kde sa spoti aj inzinier, co uz daco videl ;). Kocka je v kategorii lahko. K Vasmu rozhodovaniu, 40-50 rocny dom v u mna v kategorii "nakomplet". Zivotnost rozvodov je ratana na 50 rokov (mozu samozrejme prezit aj viac, ale pocit navratu domov je ako ked sa pyrotechnik vracia k casovanej bombe). Po kvalitnej prerabke mate dusu na poriadku. Vodu a kanalizaciu rekonstruujte urcite, s medenou elektrinou TN-C sa da chvilu zit, ale ak uz budete sekat, spravte to naraz. Ak uz burate, zamyslite sa nad kurenim (podlahovka, radiatory ratane na nizkoteplotne vykurovanie alebo TC). Za usetrenych 140000e by som urcite isiel do modelu starsi dom a poriadna rekonstrukcia. 40 rocny dom, ak nepisali ze su veci vymenene, je len povrchovy facelift. A poviem rovno, 40 rocna voda je casovana bomba v kazdom kolienku.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@chillibubble doporucujem obetovat 200-300e do in…
@mgx bola tam staticka. pozemky v meste bohuzial nie su a ak raz za rok-dva ano, tak minimalne za polovicu ceny tohto domu. takze chceme kupit a ked tak opravit, ako stavat novy.
Odpovedať
Profilova fotka
@chillibubble statik je fajn, aby ti povedal ci stavba nema staticke chyby. K tomu, ci je strecha OK, aka je elektrina a pod sa vyjadrit vacsinou nevie...Ono vacsinou na kocku statika ani volat netreba, ak ma stavba staticke chyby su viditelne. Zacat treba ako pisal @dedo758 strechou a kominmi, minimalne strecha by mala byt OK (degradovana strecha znamena rychlu degradaciu celej stavby). Dalsia vec su zaklady (vlhkost, stav). Voda/elektrina/kurenie je vacsinou aj tak na vymenu, takze tam zly stav je dobry len ako paka na vyjednavanie/znizenie ceny.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?