Výber plemena

Pekny den, hladame plemeno psa do domku a ku detom. Prosím o doporučenie podla Vašich skúseností. Máme vybraných pár plemien zvazujeme ktore z nich je pre nas najvhodnejšie? Psík bude bývat vonku, so zateplenou budov, bude moct i dnu, ale nebude to vnutorny pes. Potrebujeme psika na stráženie, ktorý sa nebojí ak vojde nepovolany na pozemok a dokaže i zasiahnut. Nie však nejakeho agresivneho. Tiez chceme plemeno ktore je velmi priatelske a milé ku detom, hravé plemeno, veselé (deti su veku 5 - 11 let). Ale i ku našej domacej mačke. Hledame plemeno pre začiatočnikov. Hoci som psa mala 14 rokov, ale 10 let sme bez psa a hlavne kvoli detom chcem nekomplikovanu rasu, ktera sa lahko vycviči a vychováva. Zvazujeme tieto rasy, co by ste poradili? Pripadne niečo ine? Vedie u nas zatial: 1. Chodský pes - nenaročny, lahko vychovavatelny, stražny, mily a priatelsky, krasny, i pre začiatočnikov. Nepočula som o prípadoch že by pohryzol dieta alebo ze ho nekto nezvládol. Neviem či tento psik neni moc uštekany? Neviete? 2. Hovawart - zda sa mi, ze potrebuje viac umu, alebo skusenosti, alebo podporu pri výchove. Velmi sa nam páči tiež, ale bojim sa ci zvladneme výchovu. Počula som o par pripadoch ked ho ludia nezvladli. a ze i pohryzol dieta...zrejme ho proste nezvladli...Ale viem ze ak sa spravne vychova je to fantazia. Moc nešteka co je fajn. Mam pocit ci chodskeho psa nezvladneme lepšie a lahsie oproti hovawartovi. 3. Nemecky ovčiak - asi lahko vychovavatelny. Neviem ktory je vhodnejsi, či chodsky alebo ovčak. Ktery se lepšie vychovava? Ktery je vhodnejši? Z ovčiaka som mala a mam rešpekt, neviem ako je mily a priatelsky voči detom. Nerada by som ovčiaka vždy zatvarala do kotca ked pride navšteva. Počula som ze to mnoho ludi robí...tak sa trochu obavam...chcela by som psa, z ktoreho nehrozi nebezpečie ak mam navstevu a nemusim ho do kotca zatvarat a ludia nemaju obavy zo psa...Trochu mam pred nim rešpekt, ale nemam realnu skusenost. No počula som nanho vela chvály. 4.Kolia - tiez može byt vonku, velmi socialna, spoločenska, ma rada deti, lahko učenliva. Asi viac šteka...a zrejme i to by stačilo na upozornenie ze sa daco deje na dvore, neviem ako je utočna, ci dokaze i obranit ak treba... 5. Švajčiarsky ovčiak - podobne asi ako chodsky pes povahovo??? je trochu vačši... viac se mi pači chodsky vizualne...neni to ale rozhodujuce 6. Bernsky salašnicky pes - povaha moc fajn, ale doživaju se kratkeho veku, a preto sme ho vyradili asi z uvah. Takze zvažujeme prvych 5 druhov psa. (doporučeny nam bol aj Velký šviajčiarský salašnický pes, Australský ovčiak) viac sa nam ale páčia akoby vlčie plemna ale neni to rozhodujuce. Pes bude mat výbeh 1100 m2. Za pozemkom mame rovno pole s priamym prístupom, a do 10 min pešo les pre vychadzky, ako i jazero. Chceme chodit do psej skolky, i trochu na cvičak...socializovat psika..proste nechceme zanedbat tie začiatky...Teraz hlavne vybrat ktoru rasu? Deti sa na psika tešia, chceme vybrat samozrejme z nejakej overenej chovnej stanice s PP dost nam na tom zaleži. Ďakujem za skusenosti ohladne výberu psika pre rodinu s detmi a na straženie. Nechcem samozrejme nejakeho drsneho trhača, zabijaka, ktory rozdrti človeku pri napadnuti kosti...Primeraneho stražneho psa stači. Nič prehnane agresivne. Ďakujem pekne
Odpovedať
@neyaa pekne si to zosumarizovala, my mame krizenca, ale najkrajsieho a najlepsieho na svete:) kamarat ma bernskeho sal. Psa, viem iba tolko, ze v lete mu je straasne teplo
Odpovedať
za mna jednoznacne nemecky ovciak :)
Odpovedať
Profilova fotka
kolia dosť plzne...
Odpovedať
Ak si toho choďáka kúpite, dajte, prosím informáciu, ako sa vám pozdáva. Bol to moj veľký favorit :-) je trochu menší ako nemecký ovčiak, ale budí podobný rešpekt.
Odpovedať
K deťom a do domu jednoznačne Staforsirsky bullterier. Zni to síce bojovo no zdanie klame. Kukni net a budeš prekvapená.
Odpovedať
Profilova fotka
My mame boxera, je uzasny k detom, mozu ho aj tahat za usi a neublizi, v zivote nepokusal a napriek tomu sa ho len kvoli vizualnemu zjavu vela ludi boji. S vlciakmi bezproblemovu vychovu asi mat nebudes, mozno bude niekto oponovat, ale treba ich vychovavat, nie nechat ich ako samorast. Ja mam proste dobru skusenist s boxermi, su rozumni, a s malou mierou vychovy, ako asi kazdeho psa, sa daju pekne vychovat.
Odpovedať
@neyaa doporučujem border kóliu - krásny, veselý, priateľský a hlavne veľmi múdry pes :) nášho máme vonku, tiež má vo voliére búdu a je mu tam veľmi fajn :)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 rokoch
Dobrý deň, Chcela by som sa poradiť a zároveň opytať Máme farmu a chceli sme si kúpiť veľkého psíka tak sme sa rozhodli pre stredoaziata s PP. Len že ten psík má 4 mesiace a bývali majitelia ho nenaučili žiaden základný povel a nekorigovali jeho správanie (mohol robiť a ničiť čo chcel). Viete mi poradiť z výchovou.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kika45:

Dobrý deň, Chcela by som sa poradiť a zároveň opy…
@kika45 mne s vychovou na velkom pozemku pomohol elektricky obojok na dialku, ked som videla nevhodne spravanie najprv zaznel povel Fuj to!, ked pokracoval zaznelo zvukove upozornenie na obojku a aj ked nspriek tomu pokracoval dostal elektricky vyboj Za cely cas dostal dokopy asi 5x el.vyboj, potom uz stacil len zvuk...a neskor len fuj to Nazaver uz len stacilo ze som mu nasadila obojok a vedel svoje hranice
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kika45:

Dobrý deň, Chcela by som sa poradiť a zároveň opy…
@kika45 Veď je to ešte hravé, hlúpe šteniatko... Keď ste už investovali do PP, tak investujte aj do školiteľa... Veľa sa od neho naučíte aj vy.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kika45:

Dobrý deň, Chcela by som sa poradiť a zároveň opy…
@kika45 na zacatie vycviku nie je vobec neskoro, no ked nemate predosle skusenosti, tak by som sa obratila na niekoho, kto vas usmerni, vysvetli atd. isto budete mat v okoli nejaky cvicak, skuste si tam dohodnut stretnutie, to budete mat najlepsie.
Odpovedať
jasné, bez odborníka by som do toho rozhodne nešiel, ten vie lepšie aj čo sa teda toho konkrétneho plemena týka, ako ho cvičiť, ako k nemu pristupovať a všetko. to nie je len tak.
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od kika45:

Dobrý deň, Chcela by som sa poradiť a zároveň opy…
@kika45 na čo má slúžiť? na stráženie alebo pasenie? na oboje sa musí vycvičiť , 4 mesačné je ešte hravé každé plemeno to ešte počúvať na pokyn nebude, môžte začať sa s ním spriateliť, od začiatku by mal mať len jedného pána,ináč bude pánom on ,nenechávať ho samého kde môže niečo šklbať brúsi si zuby na všetkom, prenesie topánky a pod,ked je samé dať ho do ohrady neskôr si na to horšie zvyká, vždy ale majte na pamäti že je to len sdomácnená šelma a znesie na sebe len odtiaľ -potiaľ, nesmie sa nikdy biť , ináč v nestráženej chvíli bude všetko vracať, za každý dobre spravený povel mu dajte zo začiatku odmenu napr kvalitnú granulu, má viacej mäsa ako čerstvé mäso, to má 70% vody, musí sa správne živiť, je to mäsožraveč na el. obojok sa musí vycvičiť, reaguje na určitý ohraničený priestor,ten sa musí vytvoriť napr. káblom na to určeným, ak z neho vyjde dostane kopanec a musí vedieť kam sa vrátiť, po čase zistí že sa baterka vybije a je volný,okrem cvičiteľa je dobré zohnať nejaký návod ako sa čo účí a kedy začať, starý už počúvať nebude, veľa šťastia
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od kika45:

Dobrý deň, Chcela by som sa poradiť a zároveň opy…
@kika45 Ak so psom nechcete chodiť aj po výstavách a podobne, tak si myslím, že tie papiere ani nie sú nejak potrebné. Kvalitného psa kúpiš aj bez nich a lacnejšie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dedosim:

@kika45 Ak so psom nechcete chodiť aj po výstavác…
@kika45 Stredoaziat nie je uplne vhodne plemeno ako prvy pes, bez cvicaku to asi nepojde. NIekedy staci zopar navstev, kde ti ukazu zaklady, nasmeruju a potom to uz pojde. @dedosim nesuhlasim ze PP (preukaz povodu) je dobry len ked chce niekto chodit na vystavy. PP je zarukou ze pes bude mat nejake parametre (vaha/vyska/stavbu), vrodene vlastnosti (strazenie/pasenie) a hlavne to je predpoklad (nie garancia) dobreho zdravia.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zacik:

@kika45 Stredoaziat nie je uplne vhodne plemeno a…
@zacik najzdravšie sú práve pouličné zmesy z tej oblasti, na každú činnosť je vhodné len určité plemeno a vôbec nemusí mať PP, na salaši majú rôznych krížencov , majú to už v génoch a naučí sa to od iných napr na pasenie, úplne malý psík, vie ako behať okolo stáda a duriť kam má, stačí mu ukázať, na stráženie len pre slabších ako je sám , pred svorkov vlkov alebo medvedom musí sám bežať, tam stačí aby silným bechotom oznámil nezvaného hosťa domácim, známeho zacíti už z diaľky a víta ho radostným štekaním až zobudil rodičov a vedeli kedy som prišiel domov, to som ho nevedel naučiť aby vtedy nebrechal, to sa naučí asi len vlčiak , jedného sme mali doma prišiel s otcom z vojenčiny iných neposlúchal a kamarát bol len s uniformov, sprevádzal vždy ,poštárov,kominárov a bachtárov, stačí že zbadal auto a bol doma skôr a tváril sa že stráži doma.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@zacik najzdravšie sú práve pouličné zmesy z tej …
@duzu to je fakt, od mala sme mali doma kadejake psy a taketo zmesky, to bol zakazdym ten najlepsie, najsikovnejsi a najvdacnejsi pes 👍️
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od duzu:

@zacik najzdravšie sú práve pouličné zmesy z tej …
@duzu tak isto mozem len potvrdit, to su take ozaj vdacne psiky.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od zacik:

@kika45 Stredoaziat nie je uplne vhodne plemeno a…
@zacik Nemyslel som to úplne takto. Mohol by ten pes byť bez PP aj keby mal rodičov s PP napríklad. Akurát na štence by sa možno nevystavil. Kvalita je v tom prípade úplne rovnaká nehľadiac na papiere.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od robert_bo:

@duzu to je fakt, od mala sme mali doma kadejake …
@robert_bo ale zmeska asi nebude aj najucenlivejsi pes, ci? mozno sa mylim, ale pride mi, ze ti na to ucenie skor nie su.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od calimune:

@robert_bo ale zmeska asi nebude aj najucenlivejs…
@calimune záleží od toho na čo bude slúžiť,napr. slepci majú len určité plemená a majú poriadny výcvik, tu ale hľadajú psa do domu k deťom, tam tiež nedáš bojové plemená, tie by som zakázal , niektorý to neprežije
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od calimune:

@robert_bo ale zmeska asi nebude aj najucenlivejs…
@calimune My co sme mali takeho psika krizenca tak to bol extremne ucenlivy a vdacny pes. Akoze fakt bolo vidiet ze sa tam prejavovali crty tych psov s ktorymi bol krizeny a boli to pracovne plemena takze ho to ucenie aj bavilo.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?